Ekologia ekosystemów

Program

 

 

 

Od 2015 roku zajęcia odbywają się w dwóch stacjach terenowych WB UW. W 2022 roku pierwszy tydzień zajęć (3VII-9 VII) odbędzie się w Urwitałcie, drugi (10-16VII) w Pilchach. W Pilchach obiektem zainteresowań są ekosystemy wodne, w Urwitałcie - ekosystemy lądowe.

Poniższy opis dotyczy drugiej części zajęć organizowanych w Pilchach

Termin i miejsce zajęć

Zajęcia (wykłady + ćwiczenia) prowadzone są w Stacji Hydrobiologicznej Wydziału Biologii w miejscowości Pilchy na Pojezierzu Mazurskim w dniach 10-16VII 2022r.

Program zajęć (wybrane zagadnienia poruszane na zajęciach)

Wykład

Redukcjonistyczne i holistyczne spojrzenie na biocenozę - krytyka koncepcji "superorganizmu", struktura troficzna biocenoz wodnych, eutrofizacja wód, efekty kaskadowe w biocenozach, funkcjonalne różnice między biocenozami o parzystej i nieparzystej liczbie poziomów troficznych, drapieżnictwo i roślinożerność w biocenozach wodnych, biomanipulacja, zespoły organizmów wodnych - grupy funkcjonalne, gatunki kluczowe, bioróżnorodność, klasyfikacja i podział cieków, koncepcja ciągłości rzeki (river-continuum).

Ćwiczenia

Studenci dokonują próby ekologicznej charakterystyki biocenoz jeziornych i rzecznych na podstawie pomiarów in situ i laboratoryjnej analizy materiału zebranego w jeziorze Roś i rzekach Święcek i Konopka. Prócz charakterystyki opartej na materiale terenowym przeprowadzony będzie eksperyment w dużej skali (w basenach eksperymentalnych) pokazujący kształtowanie się biocenoz pelagicznych kontrolowanych "od góry" piramidy troficznej (przez spasanie) i "od dołu" (przez zasobność środowiska). Eksperyment ten posłuży do zilustrowania teoretycznych podstaw biomanipulacji w jeziorach. W trakcie zajęć studenci zapoznają się - prócz zagadnień teoretycznych - także z terenową metodyką limnologiczną w szerokim zakresie. Dodatkowym elementem ćwiczeń są krótkie seminaria literaturowe, oraz seminarium końcowe, będące podstawą do zaliczenia ćwiczeń.

Informacje praktyczne

Prowadzący zajęcia:

prof. dr hab. P. Dawidowicz, tel. 22 5526..., p.dawidowicz@uw.edu.pl

dr Anna Bednarska

prof. dr hab.J. Pijanowska, j.pijanowska@uw.edu.pl
 

Dojazd

Dojazd własny (wskazówki jak dojechać).

Warunki mieszkaniowe:
Mieszkamy w Stacji Hydrobiologicznej w Pilchach (dokładniejszy opis warunków). Należy zabrać ze sobą śpiwory!
 

Posiłki:

Śniadania i kolacje przygotowujemy we własnym zakresie w Stacji. Ze względów organizacyjnych nie gotujemy w Stacji. Obiady (tj. drugie dania) w cenie 12-15 zł zamawiamy w restauracji, spożywamy w Stacji. W Stacji znajduje się duża i dobrze wyposażona kuchnia – można korzystać z czajników elektrycznych, kuchenki mikrofalowej, lodówki, talerzy, sztućców etc. W niewielkiej odległości od stacji znajduje się sklep spożywczy.

Należy zabrać ze sobą:
Dowód osobisty lub legitymację studencką, indeks, notatnik, kalkulator oraz rzeczy osobiste: śpiwór, coś od deszczu (nieprzemakalne ubranie, w tym kurtka plus spodnie oraz kalosze) i od słońca, gdyż ćwiczenia terenowe odbywają się bez względu na pogodę. Ciepła odzież, czapka z nausznikami, czapka z daszkiem, latarka, środki przeciw komarom, kleszczom, uczuleniom, przeziębieniom i tym podobnym przypadłościom mogą się przydać.

Materiały pomocnicze

Galeria

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto

Realizacja NETMAX