Warunki
Teren Stacji tworzą dwie działki. Pierwsza z nich, pozbawiona zabudowań, przylega do jeziora Roś, z którym łączy się pomostem. Druga działka, na której znajdują się budynki Stacji, leży około 300 m od brzegów jeziora i pomostu.
Główny budynek Stacji to zaadoptowana do nowych potrzeb stuletnia pruska szkoła powszechna. Obok niego znajduje się niewielki pawilon gospodarczy. W pomieszczeniach Stacji może nocować do 48 osób, ale komfortowo mogą czuć się tu, o połowę mniej liczne grupy. W głównym budynku znajduje się trzynaście pokoi mieszkalnych (2- jednoosobowych, 3- dwuosobowych, 5- trzyosobowych, 3- czteroosobowych). Dodatkowo dziesięć osób może mieszkać w budynku gospodarczym. Większość miejsc sypialnych to jednosobowe łóżka (z wyjątkiem piętrowych koi znajdujących się w czteroosobowych pokojach oraz sof w pokojach dwuosobowych).
Do dyspozycji mieszkańców są 3 łazienki z prysznicami, niewielka sauna i 3 toalety wewnątrz głównego budynku. Na parterze Stacji znajdują się trzy pomieszczenia laboratoryjne, z których największe może pełnić funkcję sali seminaryjnej dla ok 25 osób. Obok laboratoriów mieści się jadalnia dla ok. 25 osób, wyposażona w niezbędne akcesoria kuchenne. 300 m od Stacji znajduje się sklep, który oferuje wszelkie niezbędne produkty spożywcze. Posiłki mogą być zamawiane w pobliskich restauracjach, z których "najbliższa" znajduje się 10 km od Stacji.